Černý bez je rozšířen po celé Evropě. Je to skoro všudypřítomný keř, který mnohdy dorůstá spíše až do stromu. Potkat ho můžeme na krajích lesů, na polích, podél plotů, a někdy dokonce i v zahradách. Nadělá mnoho krásy na jaře svými bohatě žlutobílými vonícími kvítky, ale také na podzim bohatými černými sladkokyselými plody. Černému bezu bychom však měli věnovat pozornost nejen kvůli kráse, ale především kvůli jeho užitku. Má totiž mnoho využití pro naše zdraví.
Léčivé jsou přitom nejen květy, ale také plody a listy.
Květy obsahují velké množství silic, tříslovin, kyselinu jablečnou i octovou, omega mastné kyseliny a vitamín C. Plody zase obsahují cukr, pektin, karoten, třísloviny a vitamíny skupiny B. Za zmínku stojí také listy, o kterých málokdo ví, že obsahují vápník a pryskyřici. Využít se zkrátka dá celý keř od jara až do podzimu.
KVĚTY
Z květů se nejčastěji dělá čaj, který je vhodný skoro na všechny neduhy při nachlazení. Podporuje totiž pocení, ničí bakterie, čistí průdušky a snižuje horečky. To ale není vše, čaj je vhodný také proti žaludečním nevolnostem, bolestem hlavy, na odstranění zažívacích poruch, na snížení krevního tlaku, i na problémy s prostatou, močových cest a s ledvinami. Nadále léčí bolesti uší, zubů, ale také nervové problémy.
Kdo se v létě rád osvěží, může si z květů uvařit sirup nebo limonádu.
PLODY
Z plodů si můžete uvařit nejen lahodný likér či víno, ale také sirup, džem, šťávu nebo čaj. Plody v jakékoliv podobě především tiší bolesti nervového původu, posilují imunitu a čistí tělo. Blahodárně také působí proti bolestem hlavy a na zácpu.
LISTY
Z listů si můžete udělat léčivé obklady proti zánětům kloubů, nebo čaj, který nejen čistí krev, ale je také močopudný a projímavý.
DŘEVO
Za zmínku jistě stojí i to, že bezové dřevo se používá na výrobu hudebních nástrojů. Na Slovensku z něho dělají například tradiční píšťalky.