Velkou radost všem, kteří mají rádi výtvarné umění, přinesla zpráva o chystané výstavě jedné z nejvýznačnějších umělkyň 20. století – Toyen. Výstava, která se uskuteční v jedné z nejznámějších galerií hlavního města, určitě přiláká velké množství návštěvníků. Pod názvem Snící rebelka. A všichni, kteří se přijdou podívat, budou mít jedinečnou možnost se seznámit s celoživotním dílem této malířky. Od prvních kreseb, koláží, ilustrací a krajinomaleb, až po nejznámější umělecká díla – surrealistické obrazy, kterými se proslavila po celém světě. Pro všechny zájemce bude možné si na výstavě zakoupit ilustrovaný monografický katalog. Který je natištěn ve čtyřech jazykových mutacích. A pro menší diváky to bude třetí díl z ediční řady galerie – Obrazy do kapsy. Vystavená díla Toyen jsou zapůjčená jak ze soukromých sbírek, tak světových galerií. Snící rebelka bude poté putovat i do dalších evropských metropolí.
Toyen, vlastním jménem Marie Černínová, se narodila 21. září 1902 v Praze. Dětství prožila se svými rodiči a starší sestrou na Smíchově. V šestnácti letech odešla z domova a živila se jako dělnice. Ve výrobně mýdla. V roce 1919 nastupuje na Uměleckoprůmyslovou školu, obor dekorativní malba. V roce 1922 studium zakončuje. A v témže čase se seznamuje s fotografem, spisovatelem a malířem Jindřichem Štyrským. S kterým, kromě celoživotního přátelství, začne umělecky spolupracovat. Oba dva se připojí k avantgardnímu sdružení Devětsil a v roce 1925 odjíždí tato umělecká dvojice do Paříže. Kde vyhlašují svůj vlastní umělecký směr – artificialismus, coby alternativu k surrealismu a abstrakci.
V roce spolu otevírají, ve spolupráci s Josefem Hášou, v jednom pražském obchodním domě módní ateliér. Z této doby se zachovalo i několik uměleckých děl. Toyen se stává členkou Spolku výtvarných umělců Mánes a po návratu z Paříže i Skupiny surrealistů. Během okupace se stáhla do ústraní, aby po válce opět krátce vystavovala. V roce 1947, před nástupem komunistů, se odstěhovala do Paříže natrvalo. Tam vzniká cyklus obrazů Pražská domovní znamení. Nadále ilustruje, maluje a tvoří. Účastní se kolektivních výstav. A za pomoci přátel pořádá i ty svoje – autorské. Toyen zemřela 9. listopadu 1980 v Paříži. Do posledních dnů byla umělecky činná. Naposledy rozloučit se ní přišli nejbližší francouzští výtvarní spolupracovníci.