O tom, co a jak přesně elektrikář dělá, se tu rozepisovat nebudu. Jednak se v této branži necítím zase až tak silný v kramflecích, a hlavně bych vás nechtěl inspirovat a pak si vyčítat, že nesu spoluvinu na tom, jak to dopadlo. Protože kdyby se mých zde popsaných rad, jak na to, chytil nějaký Brouk Pytlík, mohlo by to skončit všelijak, od pouhého nezdaru přes rozsáhlý požár třeba až po smrtelné úrazy. A to si já osobně na triko nevezmu.
A omezit se tu jenom na popis činností, které hravě zvládne kdejaký domácí kutil, jako je výměna žárovky, pojistek, vypínače nebo zásuvky či nahození vypadlého jističe, to by zase bylo zbytečným mrháním času, protože to zvládne každý i sám, a pokud to nechápe, nepochopil by to ani po přečtení několika málo pouček zde.
Omezím se tu tedy jenom na to, o co jde i v případě elektrikářů ‚až na prvním místě‘. Tedy na peníze, jež taková práce elektrikářů stojí. Protože stejně jako nehrabe zadarmo kuře, nehrabe se zadarmo v elektrice ani elektrikář. I ten z toho něco chce a musí mít.
Kolik že prý stojí elektrikář? Vězte, že i .
Je pochopitelné, že částka, o kterou si takový elektrikář řekne, závisí na náročnosti jím prováděných prací. Protože něco se logicky zvládne levou zadní, zatímco něco jiného stojí fortel, píli a nejednou i vedlejší náklady.
Běžné činnosti, při nichž není třeba žádné speciální vybavení a znalosti, vyjdou řádově na nějakých 350 korun a víc. Míněno za hodinu. Sem patří třeba již nakousnutá instalace vypínačů a zásuvek, nebo třeba instalace kabelových rozvodů 230 V, výměna a namontování jističů a rozvodných skříní atd.
Revize elektrických zařízení jsou dražší s ohledem na to, kolik kvůli nim takový řemeslník musí absolvovat z vlastní kapsy placených školení a kolik potřebuje specifických nástrojů a pomůcek. Tady se hodinová sazba pohybuje kolem 450 korun, což vyjde třeba při revizi elektroinstalace v rodinném domě na tři až osm tisíc a v dvoupokojovém bytě na jednu až čtyři tisícovky.
Elektroinstalační práce jsou vzhledem ke svému většímu rozsahu levnější, v malých městech a obcích vyjdou na dvě stovky a ve velkých městech na 400 – 450 korun za hodinu. Což dělá u přízemního až patrového rodinného domu v průměru 50000 až 220000 korun, případně i více.
Měli bychom si prý dávat pozor na podezřele levné nabídky, tedy na ty stojící do dvou stovek za hodinu práce. Protože vzhledem ke všem nákladům by se za ty peníze normální kvalifikovaný elektrikář sotva uživil.
V tom bychom tedy měli jasno. A teď už by mě jenom zajímalo – kde u nás v pohraničí, na periferii, vůbec nějakého elektrikáře sehnat. Bez ohledu na cenu jeho práce.