Poprvé se Den otců slavil v soukromí v roce 1910. Vznikl na počest ovdovělého otce, který se sám staral o svých pět dětí. Oficiální datum vzniku je roku 1966, kdy byl stanoven na třetí červnovou neděli. V dnešní době oslavy probíhají většinou doma, v rámci rodiny. Děti samy nebo s pomocí příbuzných mohou nakreslit obrázek s věnováním nebo jít koupit do obchodu nějakou drobnost. Pokud byste zatoužili zúčastnit se větší akce, než v rodinné kruhu, můžete navštívit setkání různých spolků a hnutí, která jsou veřejná a konají se venku na čerstvém vzduchu.
Z historického hlediska jasně vychází, že role matek je velmi důležitá. Je to žena, která nosí celých 9 měsíců potomka ve svém těle, která ho porodí, kojí, pečuje o něj. Zatímco muž má roli živitele rodiny a na péči o dítě nemá tolik prostoru. Alespoň taková je představa o tradičním modelu rodiny. Přestože otec nemůže dítěti věnovat tolik času jako matka, je jeho role v rodině stejně důležitá. Je vyloženě na každé rodině, jak mají nastavený styl výchovy, ale je jasné, že přístup matky a otce se více či méně odlišuje. Tátové nebývají tak úzkostní jako jejich protějšky, děti si s nimi většinou užijí víc dobrodružství a adrenalinu. Nebojí se, že se ušpiní, roztrhnou si kalhoty nebo spadnou na zem a natlučou si. To pro ně nejsou vůbec podstatné věci a neřeší je.
Muži jsou svým synům vzorem při výběru zaměstnání, koníčků, ale i v tom, jak se budou v budoucnu chovat ke svým partnerkám. To by si měli všichni tátové uvědomovat a jít jim příkladem. Pro dcery mohou být zase vzorem toho, jaké typy mužů si bude vybírat. Ať chceme nebo nechceme, takhle to prostě ve většině případů je.
Nezapomínejte, prosím, na Vaše milované tatínky. Určitě budou moc rádi, když si vzpomenete a popřejete jim třeba jen tak. Věřte, že oni toho pro Vás dělají moc, i když to třeba tak nemusí na první pohled vypadat.