Ptáci na krmítkách
Patří mezi nejčastější živočichy, které v zimě vídáme. Nejlepší potravou, kterou jim můžeme bez obav dát, je semínko slunečnice. Dále můžeme přidat rozdrcené ovesné vločky, semínka lnu, semena máku nebo pšenice. Další krmení přidáváme podle toho, jak nabízená potravy mizí a to co zbývá, už znovu nepřidáváme. Nesmíme také zapomenout odstraňovat zbytky krmiva, které by byli v krmítkách zdrojem četných nemocí včetně plísní.
Vodní ptáci
Většina lidí jim nejčastěji dává pečivo. Měli bychom, ale dbát na to, aby bylo chvíli uleželé a bez plísně. Nepohrdnou však ani vařeními bramborami, rýží nebo těstovinami. Tyto vařené dobroty musíme, ale nechat na břehu a neházet je do vody. Zbytky z masa nebo vnitřností jsou vhodné pro racky. Při podávání jídla z naší kuchyně musíme pamatovat na to, že nesmí být kořeněné a slané. Při krmení u vody je třeba dbát na svou bezpečnost, kdy například hrozí utopení, poté co se pod námi probořil led nebo jsme jen uklouzli na ledovce.
Co ostatní zvěř?
Mezi hlodavce, se kterými se často setkáváme, patří veverky. Dokrmujeme lískovými ořechy, vlašskými ořechy, jablka, hrušky a semena slunečnice. Ořechy můžeme klidně vyloupat už předem a tím ušetřit veverkám práci s louskáním. Potravu jim můžeme dát do speciálního dřevěného krmítka s průhledným odklopovacím víkem s plexiskla.
O další divoká zvířata žijící v lese se starají myslivci. Takže o jejich dokrmování nemusíme mít starosti. Patří mezi ně srnky, divoká prasata a zajíci. Pokud ale budete chtít i přesto pomoci je dobré se nejprve spojit s místní správou dané lokality a zjistit si co by bylo potřeba donést a kam. Například divokým prasatům se často dávají žaludy a kaštany. Srnkám zase seno nebo větvičky.
Lesnicí dávají do krmelců kromě sena také řepu, mrkev, jablka, brambory, hrušky a starší pečivo. Neodmyslitelnou součástí každého krmelce je samozřejmě cihla soli, protože sůl zvířata k životu nutně potřebují.