Málokdo z nás je natolik soběstačný, že si pěstuje a vyrábí vlastní potraviny. Na to prodejci spoléhají, a tak si mohou dovolit ceny některých potravin zvyšovat nad únosnou mez. Přesto na ně můžete vyzrát, stačí nakupovat chytře a s rozmyslem. Jak můžete ušetřit?
• Dávejte pozor na slevové akce a letáky, abyste mohli nakupovat potraviny, které jsou zrovna ve slevě. Pokud jsou trvanlivé, kupte jich do zásoby více, protože si ušetříte peníze při dalším nákupu.
• Mějte přehled o cenách všech dostupných velkoobchodů a maloprodejen. To, že se jedná o stejný druh potraviny nebo stejnou značku neznamená, že ji všude nabízejí za stejnou cenu. Některé obchody mohou navíc nabízet vícero zboží stejného druhu, a tudíž si můžete vybrat i mezi vícero cenami.
• Nenechte se zmást značkovými potravinami. Ne vždy totiž platí, že jsou lepší než ty ostatní. Proto si pečlivě čtěte složení. Dávejte též pozor na množství, které se v jednotlivých baleních ukrývá, protože ceny se vám mohou zdát stejné, ale množství, které za ně dostanete, se bude lišit.
• Pokud vám nevadí, že potraviny nebudou kupované ráno, a tedy zaručeně čerstvé, choďte na nákup večer. V některých obchodech jsou totiž večerní slevy na pečivo, nebo ovoce a zeleninu. Některé potraviny tak získáte mnohem levněji jenom kvůli času, kdy je přijdete nakoupit, aniž by nějak zásadně ztratily na kvalitě.
• Jendou z možností jak ušetřit, je také nákup prošlých potravin. Je na Vašem zvážení, zda jste ochotni riskovat, ale díky tomu ušetřit například i polovinu z původní ceny. U trvanlivých potravin bude zřejmě tolerance data spotřeby vyšší než u mléčných výrobků, ale i u těch se dá jeden či dva dny tolerovat.
• Vždy si spočítejte si, zda se Vám vyplatí kupovat polotovary nebo před připravené směsi, či si jídlo uvařit sám.