Hypoteční úvěr na bydlení asi není zapotřebí nijak zdlouhavě představovat, je produktem většiny bank a za život se s ním setká řada z nás. Banky však už několik let zpátky přidaly do svého portfolia i další úvěrový produkt – americkou hypotéku. Její název může být ale pro řadu velmi matoucí, neboť se nejedná o hypotéku jako takovou. Jaké jsou ty nejdůležitější rozdíly mezi těmito dvěma hypotékami?
Účelovost
Hlavní rozdíl tkví převážně v jejich účelu. Zatímco hypotéka na bydlení je účelový úvěr, o který může žadatel požádat jen za určitým účelem, americká hypotéka je v tomto ohledu o poznání benevolentnější.
Hypoteční úvěr na bydlení, jak už z názvu vyplývá, je převážně určen k realizaci vlastního bydlení. I z tohoto důvodu je zapotřebí veškeré výdaje spojené s úvěrem dokládat bance pomoví dokumentů, účtenek a faktur. Hypoteční úvěr je také opatřen zástavou nemovitosti a v případě nedodržená závazků dlužníka vůči bance, může dojít k okamžitému prodeji nemovitosti. I díky tomu má banka jakousi záruku a je schopna u tohoto druhu úvěru nabízet příznivější úrokovou sazbu.
Americkou hypotéku řada lidí volí právě pro své méně zavazující podmínky, tato velkorysost ze strany banky je ale vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Peníze z této hypoték je však možné čerpat dle svého uvážení – cestování, studium v zahraničí, vlastní bydlení atd. Americká hypotéka na bydlení se vyplatí v případě, kdy řemeslníci nabízí výraznou slevu na své služby v případě platby na ruku.
Krom bank je tu ale stále nebankovní sektor, který taktéž nabízí americké hypotéky. Jejich nebankovní hypotéky bez registru cílí na klientelu lidí, kterým v bance odmítli půjčit.
Úroková sazba
Další a velmi podstatný rozdíl je v úrokové sazbě. Zatímco hypoteční úvěr nabízí roční úrokovou sazbu jen něco málo přes 1,5%, u americké hypotéky je to dvojnásobek. Přesto se však vyplatí spíš než dlouhodobý spotřebitelský úvěr, který nabízí v současnosti úrok nad 10%.